bitki ara sepet

Anja Saksıda Mini Mor Orkide ve Kalp Kalbe Karşı Bitkisi

189
,00 TL
(KDV dahildir)
Anja Saksıda Mini Mor Orkide ve Kalp Kalbe Karşı Bitkisi

189,00 TL & Ücretsiz Teslimat
(KDV dahildir)
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.

Ürün Detayları

Saksımız Hindu geleneğinde aydınlanma arayışı içinde yüksek bilinç alemine götüren kapı, üçüncü göz kapısı olarak bilinen ve bilgeliği simgeleyen Üçüncü Göz Anja’dan esinlenilerek tasarlanmıştır.

Orkide Bitkisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Yılın belirli gününde sararmış veya çürümüş yaprakları makas yardımıyla budanmalıdır.Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki diğer ışıklardan da yararlanabilir.Kış ya da yaz ayı fark etmeksizin oda sıcaklığına sahip bir yerde bakılmalıdır.Hava akımlarından kolay etkilenen orkide bitkisini bu etkiden korumak için önlemler alınmalıdır. Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir ya da iki kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan mayısta yapılmalıdır.Orkide bulunduğu yerde başka cisimlere temasta bulunmamalıdır. Bulunursa orkidede lekelenmeler olabilir.Orkide bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 15 °C nin altında olmaması gerektiğidir.Orkidelerin sevmediği basık mekanlarda bitkinin bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Sulamada Dikkat Edilmesi Gereken Husular

-Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

-Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.

-Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.

-Su toprağın her kısmına ulaştırılmalıdır.

-Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda sularla yapılmalıdır

-Orkidede çok büyük bir değişim görülmediği sürece sulamada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.

Orkide Bitkisinin Çoğaltılması

 Orkidenin çoğaltılması bitkiyi köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir.Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturur.Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler oluşturabiliriz.Bu yöntem hem kolay hem de zahmetsizdir.

Kalp Kalbe Karşı Bitkisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Kalp kalbe karşı çiçeği Apocynaceae familyasındandır. Anavatanı Güney Afrika’dır. Ceropegia woodii türünün İngilizcede iki yaygın adı vardır. Biri string of hearts (kalpler dizisi), diğeri rosary vine (tespih sarmaşığı). Rosary katoliklerin tespihine denir. Tespih sarmaşığı denmesinin sebebi dallarında küçük yumrular oluşturmasıdır. Biz ise kalp kalbe karşı çiçeği diyoruz. İncecik dallarda yapraklar çift çift, simetrik bir şekilde karşılıklı dururlar.

Kış soğuklarına hiç dayanamaz denilse de fazla uzun sürmemesi şartıyla ve kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartlarıyla -3C dereceye kadar soğuklara dayanabiliyor ama yine de kışın dışarıda bırakmayı denemeyin.

Kalp kalbe karşı çiçeği succulent türlerinden olarak, özellikle kodeks temel gövdesi sayesinde susuzluğa çok fazla dayanıklıdır. Kodeks temel gövdesi gövdeden ziyade patates görünümlü yumruya benzer. Tamamının toprak altında kalmaması gerekiyor. Kalp şeklinde minik yapraklarıyla ve çok ilginç çiçekleriyle kendine has özellikleri var. İnce dalları 2 metre uzayabilir. Uzamalarına izin vermek zorunda değilsiniz. İstediğiniz şekilde kısa tutabilirsiniz.

Neden Beton Saksı

Beton saksılar bitkilerimiz için daha estetik bir görünüm sergilemektedir. Plastik  saksılara kıyasla  hiç bir kanserojen madde içermez ve doğa dostudur. Suya ve ısıya dayanıklıdır.
 


Ürün Eni: 33,00 cm, Ürün Boyu: 25,00 cm
En Son Gezilenler