Göz alıcı renkleri ile muhteşem bir şölen olan orkidelerin, birçok çeşidi arasında seçim yapmak oldukça zordur. Fakat evde orkide bakımı için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Orkide alırken büyük orkide almalısınız. Büyük orkidelerin ev ortamına daha iyi uyum sağlarlar. Orkide alırken, çiçekleri olgunlaşmış olan değil bol tomurcuklu olanlarına yönelmekte fayda vardır. Orkide alırken dikkat etmeniz gereken bir konuda, yaprağında leke olan orkideleri seçmemelisiniz. Orkideyi yetiştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz ve orkideyi koyacağımız yerin aydınlık olmasına dikkat etmek gerekir. Orkideler evin güney ya da batı cephesinde büyütülecek ise perde ile korunmaları gerekmektedir. Eğer orkidenin yaprakları koyulaşmaya başladıysa bu orkidenin yeterli ışık almadığını göstergesidir.

 

Orkide Nasıl Sulanır?

Orkidelerin daldırma ve dökme yöntemi ile sulanması gerekmektedir. Doldurma yöntemi dediğimiz şey kova içerisine kök boğazını geçmeyecek seviyede su eklenir ve orkide saksısı kova içerisine konulmasıyla yapılan sulama işlemidir. Tüm saksı ısınana kadar bekletilir ve sudan çıkarılan saksı suyu süzülerek tekrar yerine kaldırılır. Eğer bir süre sonra altında su birikirse bu su dökülür. Dökme yönteminde ise musluk altı ya da sulama kabı ile yapılan sulama şekline denilir. Saksı içerisindeki harcın tamamen sulanana kadar sulama yapılır. Orkide sulanırken dikkat etmeniz gereken sulama işlemi sabah veya öğle saatlerinde olmalıdır. Akşam saatlerindeki sulama bakteri ve mantar oluşumuna yol açabilmektedir. Orkideye sulama yapılacağı suyun orkidenin bulunduğu ortam sıcaklığı ile aynı olması gerekmektedir.

 

Orkide Çiçek Döküldükten Sonra Bakımı

Orkidelerin çiçekleri döküldükten sonra bulunduğu ortam sıcaklığının biraz altına düşürülmesi gerekmektedir. Ortalama 16 derecenin altına getirilebilir. Orkide 2-3 hafta kadar serin bir ortamda tutmanız gerekmektedir. Bu 2-3 hafta boyunca özellikle geceleri hafifçe su püskürtmek orkidenin canlanmasına yardımcı olacaktır. Orkidenin çiçekleri döküldükten sonra dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda saplarıdır. Orkide saplarını budamak için acele etmemek de fayda vardır. Sapların sararıp kahverengiye dönünceye kadar bekletilip sonra budama işlemi yapılmalıdır. Aynı çiçek sapında orkideler yılda birkaç kez çiçeklenebilir. Çiçek sapını iyice kahverengi yerleşip tamamen kuruması ile çiçek gövdesi ne yakın bir yerden kesip çıkarmak gerekmektedir.